Dlaczego nie można usuwać filtra DPF?

Nie od dziś wiadomo, że silniki diesel są o wiele bardziej toksyczne dla środowiska niż klasyczne silniki benzynowe. Nie powinno to nikogo dziwić, w końcu sam fakt, że są jednocześnie szybsze i spalając przy tym mniej paliwa daje do zrozumienia, że musi być w tym ukryty jakiś haczyk. Jest nim konieczność montowania w pojazdach tego typu filtrów cząsteczek stałych, które pozwalają oczyszczać spaliny oddawane do atmosfery, dzięki czemu nie są one aż tak toksyczne, jak mogłyby być bez odpowiedniej filtracji. Czym dokładnie jest filtr DPF i dlaczego nie wolno DPF usuwać z pojazdu? Dowiedz się więcej na ten temat z poniższego artykułu.

Filtr DPF – wymysł ekologów czy konieczność?

Wiele osób narzeka na filtry DPF twierdząc, że jest to bezużyteczny wymysł ekologów, który tak naprawdę nie jest wcale niezbędny do jazdy samochodem z silnikiem diesel. Jeszcze inni twierdzą, że tę część samochodową wymyśliły chciwe koncerny, które chcą zarabiać na klientach jeszcze więcej, ponieważ wymiana filtra DPF nie należy do najtańszych, a w przypadku użytkowania samochodu z silnikiem diesel głównie do jazdy po mieście, taka naprawa musi być dokonywana stosunkowo często. W rzeczywistości sprawa wygląda nieco inaczej. Filtry tego typu nie są ani zbędnym wymysłem ekologów ani też koncernów samochodowych, a niezbędną częścią pojazdów z dieslem, bez której tego typu auta mocno zanieczyszczałyby atmosferę, pogłębiając znacznie i tak rosnący już w Polsce problem z jakością powietrza oraz smogiem w dużych miastach.

Oznacza to, że filtry DPF to konieczność. Nie można ich usuwać z pojazdu i należy o nie odpowiednio dbać oraz w razie potrzeby wymieniać ten element na nowy, aby mieć pewność, że spełnia on swoją funkcję w stu procentach. Silniki typu diesel mają wiele zalet. Pozwalają na osiąganie znacznie większej prędkości przy jednoczesnym niewielkim zużyciu paliwa, co znacznie obniża koszty eksploatacji auta oraz zwiększa możliwości pojazdu. Jednakże tego typu silniki mają również wady. Przystosowane zostały do wykorzystywania w dużych, ciężkich maszynach, które potrzebują ogromnej mocy, aby móc się poruszać. Przez to, w jaki sposób pojazd zostaje napędzany, do atmosfery wydzielana jest ogromna ilość cząsteczek stałych, które mocno obniżają jakość powietrza. Usuwanie DPF z pojazdów grozi przyznaniem kierowcy punktów karnych oraz mandatu wynoszącego kilkaset złotych.

Zadbaj o swój samochód oraz o środowisko

Pojazdy z silnikiem diesla od kilku lat cieszą się ogromną popularnością i w dużych miastach po ulicach jeździ ich naprawdę wiele. Dopiero od niedawna ekolodzy oraz specjaliści od zmian klimatycznych zaczęli poruszać problem związany z tą kwestią. Dlatego też w wielu krajach Unii Europejskiej pojawiły się bardzo rygorystyczne przepisy w kwestii samochodów z tym rodzajem silnika. Aby wjechać do dużych miast trzeba mieć sprawne w stu procentach filtry cząsteczek stałych, które przyczyniają się do zmniejszenia zanieczyszczeń wydzielanych do atmosfery. Należy o tym pamiętać przed wyjazdem służbowym lub prywatnym za granicę i dokładnie sprawdzić, jakie wymogi obowiązują w kraju, do którego się akurat wybierasz.

Usuwanie filtra dpf jest zabronione

Filtry cząsteczek stałych w pojazdach z silnikiem diesel niestety często się zapychają oraz ulegają na tyle mocnemu zabrudzeniu, że trzeba je koniecznie wymienić, co wiąże się z wysokimi kosztami. Dzieje się tak najczęściej dlatego, że pojazdy z tym rodzajem silnika są użytkowane w nieprawidłowy sposób. Diesel to silnik, który powinien być wykorzystywany przede wszystkim w pojazdach, które regularnie pokonują długie trasy, a nie poruszają się tylko po mieście, stojąc większą część jazdy w korku. Dlatego, jeśli planujesz jeździć swoim nowym autem głównie po ulicach rodzinnego miasta oraz pokonywać zakorkowaną trasę z domu do pracy i z powrotem, to warto się zastanowić, czy lepszym rozwiązaniem nie będzie klasyczny silnik benzynowy.