Dentysta – jak nim zostać?

Zawód dentysty nie cieszy się wśród ludzi najlepszą sławą – wiele osób boi się wizyt w gabinetach, konieczności plombowania, borowania czy wyrywania zębów, a nawet zwyczajnego czyszczenia kamienia. To, że tak mało osób pamięta o regularnych przeglądach jest na to chyba najlepszym przykładem. Mimo to sama profesja stomatologa jest dość popularnym wyborem wśród studentów, którzy widzą w niej okazję na dobry zarobek i stabilną ścieżkę kariery. Bezrobocie wśród dentystów jest od zawsze dość niskie, a nawet ogromna liczba gabinetów obecnych w każdym mieście nie stanowi dla dentystów większego problemu konkurencyjnego. Jak jednak zostać dentystą i czego spodziewać się po studiach stomatologicznych?

Trudna droga do kariery

Do niedawna terminy dentysta i stomatolog, choć używane zamiennie, oznaczały w istocie dwie różne profesje. Dentysta to lekarz zajmujący się wyłącznie zębami, a stomatolog to specjalista od problemów całej jamy ustnej. Dziś jednak rozróżnienie to nie występuje, a osoby kończące studia stomatologiczne otrzymują tytuł lekarza dentysty. Aby jednak mogło do tego dojść, konieczne jest oczywiście wybranie i pozytywne ukończenie wspomnianego kierunku. Z jakimi trudnościami może się to wiązać?

Początki kariery dentystycznej można prześledzić aż do czasów licealnych, kiedy to młodzież po raz pierwszy wybiera profil swojej klasy i tym samym decyduje się na naukę przedmiotów takich jak biologia czy chemia w zakresie rozszerzonym. To właśnie one są główną podstawą do zdania rozszerzonej matury z biologii na poziomie wystarczającym do kwalifikacji na uczelnię. Progi bywają wysokie, gdyż większość kandydatów z wynikami niższymi niż 80% nie ma szans na studia na wymarzonej uczelni. Poza biologią i chemią wiele z nich liczy dodatkowo punkty z matury z fizyki czy matematyki. Wiedza ścisła kandydatów na przyszłego dentystę musi być więc na bardzo wysokim poziomie.

To jednak dopiero początek edukacyjnej drogi młodego dentysty. Pięcioletnie studia obejmujące swoim zakresem wiele trudnych przedmiotów i zagadnień z dziedziny medycyny, wybór odpowiedniej specjalizacji, przygotowanie się do egzaminów końcowych i wreszcie ukończenie studiów – łatwo nie będzie, ale wielu udaje się ta sztuka. Po zakończeniu studiów nie można jednak od razu przystąpić do wykonywania zawodu – absolwent musi bowiem postarać się o przyznanie mu przez Okręgową Izbę Lekarską ograniczonego prawa do wykonywania zawodu, dzięki któremu będzie mógł podjąć obowiązkowy roczny staż zakończony egzaminem państwowym z wiedzy zdobytej zarówno na studiach, jak i podczas stażu. Dopiero pozytywny wynik egzaminu decyduje o przyznaniu młodemu dentyście pełnego prawa do wykonywania zawodu.

Kim jest dobry dentysta

Jako jeden z bardziej nielubianych przedstawicieli medycyny, dentysta musi wykazać się nie tylko ogromnymi umiejętnościami i specjalistyczną wiedzą, ale i dobrym podejściem do pacjenta. Tylko tak może wypracować sobie bowiem grono zaufanych osób, które nie tylko będą podążać za nim bez względu na miejsce zatrudnienia, ale i polecą go znajomym. Dentysta to jeden z tych lekarzy, których można zmieniać co chwila, lecz gdy znajdzie się tego właściwego, pacjenci potrafią zrobić wiele, by mieć pewność że to do niego trafią z każdym problemem.

Jeśli chodzi o cechy i umiejętności bezpośrednio związane z wykonywaniem zawodu, dentysta to zawód wymagający nieustannego podnoszenia kwalifikacji, uzupełniania swojej wiedzy, a także ogromnego nakładu cierpliwości, uwagi, precyzji i przywiązania do szczegółów. Jama ustna to niewielkie pole do pracy – każdy błąd może tu kosztować wiele. Zarobki dentystów warte są jednak każdego poświęcenia i lat spędzonych na nauce – nie bez powodu mówi się, że to właśnie dentysta jest jednym z najpewniejszych zawodów na rynku.