Czyszczenie laptopa – co musisz o tym wiedzieć?

Laptopy to urządzenia, które pozwoliły na pracę, naukę i rozrywkę praktycznie w każdym miejscu, ponieważ są one niewielkie i posiadają wbudowaną baterię, która pozwala na ich użytkowanie bez dostępu do zasilania. Z tego względu urządzenia te są bardziej narażone na różnego rodzaju zabrudzenia niż inne komputery.

Nowy laptop po wyjęciu z pudełka jest idealnie czysty i pięknie się prezentuje. Jednak często już po kilku użyciach klawiatura, ekran i inne jego elementy nie wyglądają już tak pięknie i czysto jak na początku. Po dłuższym czasie również wnętrze laptopa może ulec zabrudzeniu np. przez kurz, który wnika do wnętrza obudowy poprzez wszelkie otwory i wentylację laptopa. Z tego względu chcąc, aby laptop ładnie się prezentował i działał niezawodnie przez długi czas, należy zadbać o jego regularne czyszczenie.

Na co zwrócić uwagę podczas czyszczenia laptopa?

Czyszczenie laptopa można podzielić na dwie grupy. Jedna z nich zawiera wszelkie czynności, które można, a nawet powinno się wykonywać po każdym użyciu laptopa, natomiast druga zawiera czynności, które użytkownik powinien wykonywać raz na jakiś czas. Przed przystąpieniem do jakichkolwiek z nich, warto pamiętać o tym, aby wyłączyć laptopa i odłączyć go od zasilania przed rozpoczęciem prac.

W pierwszej grupie na pewno znajdzie się czyszczenie ekranu laptopa, który jest jednym z szybciej budzących się elementów tego urządzenia. Jest to spowodowane głównie jego gładką powierzchnią, przez co każda drobinka kurzu i inne zabrudzenia są dobrze widoczne. W celu jego oczyszczenia warto skorzystać ze specjalnych szmatek i płynu do czyszczenia ekranu. Kolejnym elementem jest klawiatura, która również wymaga częstego czyszczenia, najlepiej po każdym użyciu. W tym celu można użyć delikatnej szmatki, pędzelka lub też sprężonego powietrza, które ułatwi wydobycie drobnych zanieczyszczeń uwięzionych między klawiszami. Na koniec warto przetrzeć delikatną szmatką całą obudowę, aby pozbyć się odcisków palców i innych zabrudzeń.

W drugiej grupie znajdują się bardziej zaawansowane czynności takie jak np. oczyszczanie wentylatorów sprężonym powietrzem, czyszczenie portów w laptopie i wiele innych. Warto pamiętać o tym, że sprężone powietrze daje dobre efekty, ale tylko w momencie, gdy kurzu zgromadzonego np. w układzie chłodzenia laptopa jest niewiele. Gdy jest go bardzo dużo, warto rozmontować obudowę po to, aby dostać się do wentylatorów i dokładnie je oczyścić. Takie działanie wymaga jednak pomocy ze strony serwisu, więc nie należy podejmować się tego zadania na własną rękę.

Jak często należy czyścić laptopa?

To jak często konieczne jest czyszczenie laptopa, zależy w głównej mierze od tego, jak często jest on użytkowany i jak bardzo się brudzi w tym czasie. Przecieranie ekranu, klawiatury i obudowy można wykonywać nawet po każdym użyciu, co z pewnością sprawi, że laptop będzie prezentował się dobrze przez cały czas. Inne bardziej zaawansowane czynności jak np. oczyszczanie układu chłodzenia, portów czy całego wnętrza obudowy laptopa wykonuje się raz na kilka miesięcy i jest to w zupełności wystarczające. Oczywiście, jeśli laptop użytkowany jest w mocno zapylonym środowisku, to może to być konieczne dużo częściej.

W jakich sytuacjach warto zlecić czyszczenie laptopa serwisowi komputerowemu?

Podstawowe czyszczenie laptopa można wykonać samemu, jednak wszystkie bardziej zaawansowane czynności wymagają już odpowiedniej wiedzy, umiejętności oraz niezbędnych narzędzi. Z tego względu w przypadku, gdy chcemy dokładnie oczyścić porty laptopa, jego układ chłodzenia i całe wnętrze obudowy to najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług profesjonalnego serwisu komputerowego. Pozwoli to na dokładne i co ważniejsze bezpieczne oczyszczenie laptopa. Warto skorzystać z takiej usługi raz na jakiś czas, ponieważ mocno zabrudzony laptop, może się przegrzewać i tym samym działać mniej wydajnie. Z tego względu warto zadbać o to, aby był on stale czysty, co z pewnością pozytywnie wpłynie na wydajność działania jego układu chłodzenia i tym samym obniżenie temperatur na poszczególnych podzespołach.