Czym się charakteryzują profesjonalne kosmetyki do makijażu?

Wielu z nas traktuje makijaż jako standardową czynność wykonywaną codziennie. Ma on za zadanie podkreślić konkretne części twarzy, bądź zakryć drobne niedoskonałości, które przeszkadzają. Choć może się wydawać, że znamy tajniki kosmetyków do makijażu, bo przecież obcujemy z nim na co dzień, ciekawostką jest to, że oprócz standardowego makijażu istnieje również makijaż profesjonalny. Co to oznacza? Jakie są profesjonalne kosmetyki? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na te pytania.

Cechy profesjonalnego makijażu

Profesjonalne kosmetyki to takie, które wykorzystywane są w oficjalnych sytuacjach. Innymi słowy, są one zaprojektowane z myślą o branżach, w których wizerunek i wygląd jest bardzo ważny i fakt ten narzuca kosmetykom pewne wymagania. O które branże chodzi? Pierwsza z nich to branża filmowa, w której kosmetyki odgrywają ważną rolę. Charakteryzacja jest przecież częścią tworzenia danej postaci, a artyści odpowiedzialni za makijaż dostają nagrody za swoją pracę.

profesjonalne kosmetyki do makijażu

Podobnie jest podczas przedstawień teatralnych czy operowych, czyli w branży teatralnej. Podkreślenie rys postaci i nadanie im charakteru jest możliwe właśnie dzięki makijażowi. Telewizja to kolejne miejsce, w którym odpowiednia prezencja jest kluczowa dla uzyskania pożądanego efektu. Odpowiedni makijaż jest częścią kreowania danej atmosfery. I w końcu – branża modowa to kolejne miejsce, w którym profesjonalny makijaż jest niezbędny.

Co więcej, na wybiegu jest on częścią całej stylizacji. Kreowanie trendów to zarówno projekty ubrań, jak i wybór konkretnego makijażu. To samo odnosi się do sesji zdjęciowych. Warunki powszechne dla środowisk związanych z kulturą i sztuką są wyzwaniem dla producentów profesjonalnych kosmetyków. Powodują one, że dane formuły muszą sprawdzać się w konkretnych sytuacjach. Jakie zatem są warunki pracy na planie czy w teatrze i jakie powinny być odpowiednie do nich kosmetyki?

profesjonalne kosmetyki do makijażu

Po pierwsze, aktorzy czy modele mają stale do czynienia z różnego rodzaju sztucznym oświetleniem, dlatego profesjonalne kosmetyki muszą być dobrane tak, aby dana osoba wyglądała dobrze niezależnie od aktualnego światła. To samo dotyczy pracy przed kamerą czy aparatem. Profesjonalne kosmetyki powinny być również bardzo trwałe, ponieważ artyści często pracują w nietypowych warunkach bądź w wysokich temperaturach. Odpowiedni kosmetyk powinien być wykonany z nierozpuszczalnych pigmentów, które są wodoodporne.

Jakie są profesjonalne kosmetyki?

Profesjonalne kosmetyki powinny być wygodne zarówno w nakładaniu, jak i w noszeniu. Makijaż nie powinien przeszkadzać podczas pracy. Ważne jest także, aby pasowały do różnych typów skóry oraz aby były wykonane z najwyższej jakości składników. Dzięki temu wystarczy nanieść je raz. Oczywiście im lepsze składniki, tym wyższa cena i krótsza data przydatności.

profesjonalne kosmetyki do makijażu

To główne różnice pomiędzy standardowymi a profesjonalnymi kosmetykami. Do wykonania profesjonalnego makijażu niezbędny jest z całą pewnością podkład czy też kamuflaż. Jest to podstawowy element makijażu, który musi być dobrany odpowiednio do odcienia skóry, aby wyglądała ona naturalnie niezależnie od światła, w którym się znajdzie. Podkład jest także odpowiedzialny za zakrywanie sińców pod oczami, widocznych naczynek oraz przebarwień skóry. Co więcej, potrafi on zakryć również tatuaże oraz blizny.

Dobry podkład stanowi także ochronę przed promieniami UV i jest wodoodporny. Puder to kolejny kosmetyk używany w makijażu profesjonalnym. Jest on uzupełnieniem podkładu i odpowiada za nadanie skórze matowego wyglądu. Cień do powiek nadaje całości makijażu konkretnego charakteru. Bardzo ważne jest, aby był on wykonany z pigmentu, dzięki czemu nie będzie się rozpływał pod wpływem potu. Można stosować dwa cienie jako komplet i wówczas jeden jest bazą drugiego bądź osobno.

profesjonalne kosmetyki do makijażu

A jaki powinien być profesjonalny tusz do rzęs? Tak jak inne kosmetyki, musi być wodoodporny, ale jednocześnie dobrze jest, kiedy można go łatwo zmyć w razie potrzeby. Szczoteczka tuszu jest bardzo ważna – im bardziej makijaż oczu ma być widoczny, tym bardziej precyzyjną szczoteczkę warto wybrać. Jest to istotne szczególnie w przypadku zdjęć samej twarzy. Profesjonalny makijaż jest wykorzystywany w środowiskach, w których wygląd jest częścią kreowania postaci. Ze względu na różnorodne warunki pracy artystów, profesjonalne kosmetyki muszą charakteryzować się dużą wytrzymałością i uniwersalnością.