Czym są systemy produkcji manualnej?

Zakłady produkcyjne działające sprawnie i rozwijające się zgodnie z obowiązującymi trendami coraz częściej stawiają na systemy produkcji automatycznej.

Jednak nie wszystkie etapy powstawania produktu mogą i powinny być wykonywane przy pomocy maszyn. Właśnie dlatego inwestuje się także w zaawansowane technicznie systemy produkcji manualnej. Kiedy nie można zrezygnować z pracownika i nie powinno się wykorzystywać robotów, które przecież działają sprawniej i wydajniej?

Przyszłość produkcji manualnej

Wiele procesów produkcyjnych wykonują obecnie maszyny, najczęściej są to roboty przemysłowe i automaty montażowe. Jest to postępujący trend mający wprowadzić nowoczesność w mury zakładu pracy i usprawnić produkcję. Nie każda czynność, którą wykonywana jest podczas zmiany może być całkowicie powtarzalna. Przez to czynnik ludzki nadal ma znaczenie w każdej firmie zajmującej się wytwarzaniem artykułów.

Produkcja manualna opiera się na precyzji i specjalistycznym szkoleniu pracowników. Ponieważ żyjemy w społeczeństwie starzejącym się, w którym młodzi ludzie są świadomymi swej wartości pracownikami dużo trudniej jest znaleźć personel do obsługi. Stanowiska montażowe we Wrocławiu i innych większych miastach nie są już tak atrakcyjne dla pracowników, jak dawniej. Dlatego automatyzacja niektórych procesów to konieczność.

Nie zapominać należy jednak o wartości, jaką niesie za sobą czynnik ludzki. Dlatego tak ważne jest, aby zapewnić wykwalifikowanym pracownikom stanowiska montażowe, przy których będą oni mogli wykonywać swoją pracę w komfortowych warunkach. Przy takich stanowiskach wykonuje się zadania związane z montażem, pakowaniem, składaniem, a także sortowaniem czy kategoryzowaniem gotowych części lub całych produktów.

Najważniejsze funkcje systemów produkcji manualnej

Każdy przedsiębiorca chce, by jego firma działała sprawnie pod względem logistycznym i produkcyjnym. Nie da się ukryć, że nadchodzący zysk powinien być brany pod uwagę przy planowaniu całego procesu produkcyjnego. Najlepsze rozwiązanie dla większych i średnich przedsiębiorstw działających w różnych branżach, takich jak samochodowa, farmaceutyczna, metalurgiczna czy nawet żywnościowa, to połączenie systemów produkcji manualnej z elementami nowoczesnymi i zautomatyzowanymi.

Dzięki wprowadzeniu linii produkcji manualnej będzie można łatwiej wychwycić ewentualne błędy popełnione przez maszynę, będące wynikiem niedokładnego skalibrowania czy wadliwego oprogramowania. Maszyny, choć zapewniają powtarzalność, potrafią przez jeden błąd zniszczyć całą partię produktu. Jeśli osoba odpowiedzialna za kontrolę jakości w porę go wychwyci będzie można tego uniknąć.

produkcja

Kolejną ważną funkcją, jaką w zakładzie pracy pełnią stanowiska manualne połączone ze sobą w system jest precyzyjne łączenie ze sobą elementów danego produktu. W tym celu pracownik musi mieć zapewnione odpowiednie narzędzia pracy, które ułatwią mu wykonywanie powierzonych obowiązków. Staranność i przykładanie wagi do najdrobniejszych szczegółów to cechy dobrego pracownika manualnej linii produkcyjnej.

Czy warto korzystać z systemów produkcji manualnej?

W czasach, w których informatyzacja i automatyzacja powszechnieją dziwne może wydawać się stawianie na systemy produkcji manualnej. Wiele firm nie może pozwolić sobie na wprowadzenie tych rozwiązań na szeroką skalę, a koszty pracy, choć rosnące, nie stanowią aż takiego wydatku jak wyposażenie przedsiębiorstwa w dużą ilość maszyn. Ciągle warto inwestować w szkolenia pracowników i zapewniać im korzystne warunki pracy, ponieważ są oni niezastąpieni przy wielu czynnościach.

Planując linię produkcyjną warto wziąć pod uwagę różne rozwiązania i stanowiska. Jest to uzależnione głównie od branży, w której firma działa, ale stanowiska montażowe, które znajdą zastosowanie w niemal każdym przedsiębiorstwie dzielą się na trzy różne grupy. Stanowiska montażowe automatyczne nie wymagają ingerencji ludzkiej, poza wstępnym zaprogramowaniem ich działania.

Automatyczne stanowiska warto łączyć z manualnymi i półautomatycznymi. Na manualnych pracownik działa sam, z wykorzystaniem podstawowych narzędzi pracy. Stanowiska półautomatyczne to połączenie jednego rozwiązania z drugim. Przy nich pracuje osoba i maszyna jednocześnie. Operator ma za zadanie dostarczania części i elementów urządzenia, które ma powstać, a maszyna zajmuje się pracą, która jest dla niego zbyt trudna lub niemożliwa do wykonania.

System produkcji manualnej jest wypierany z rynku przez automaty, ale są stanowiska, które wymagają pracy wykwalifikowanej osoby. Planując modernizację w firmie należy wziąć pod uwagę wiele czynników, nowoczesne stanowiska montażowe dla pracowników manualnych również są w stanie podnieść wydajność zakładu, więc warto w nie inwestować.