Czym kierować się przy wyborze futerału na skrzypce?

Futerał na skrzypce, to element, który musi posiadać każdy skrzypek. Skrzypce jako delikatny i stosunkowo niewielki instrument, musi być odpowiednio przechowywany i transportowany. Futerał najczęściej jest twardy, przez co skrzypce nie są narażone na jakikolwiek upadek lub uderzenie. Wykonywany z tworzywa sztucznego, z drewna, z Eko skórki oraz z wielu innych materiałów, może stanowić najwyższy stopień ochrony dla naszych skrzypiec. Zanim jednak wybierzemy się do sklepu po odpowiedni futerał, warto ustalić pewne kryteria.

Kryteria doboru futerału na skrzypce

Pierwszym z nich jest wielkość. Futerał musi mieć miejsce na same skrzypce i na smyczek oraz ewentualne akcesoria – czyściwo do smyczka, zapasowe struny, solfeż oraz inne muzyczne przedmioty. Wielkość futerału musi również być odpowiednia dla skrzypiec, by przy zamykaniu wieka nie uszkodzić instrumentu. Kolejnym kryterium jest wyżej wspomniany materiał. Warto wybrać twardy, dobrej jakości materiał, z którego zrobiony jest cały futerał. Jego zadaniem jest bowiem dostateczna ochrona skrzypiec nie tylko podczas ich przechowywania. Trzeba dodać, że materiał futerału musi być odporny na ewentualne uszkodzenia, uderzenia oraz na warunki atmosferyczne. Zimno i mroźny wiatr mogą doprowadzić do rozstrojenia się instrumentu, z kolei nadmierne słońce – do jego zardzewienia.

Futerał powinien być zamykany zamek – dzięki temu, do środka nie dostanie się woda, piasek oraz różne zanieczyszczenia. Warto również skupić się na marce. Firma, która produkuje futerały na skrzypce i inne instrumenty, powinna być dobra i uznana wśród innych muzyków. Odpowiednio dobry producent zagwarantuje nam wytrzymałość i jakość materiału. Trzeba również pamiętać, że futerał nie powinien być ciężki. Na skrzypcach grają nie tylko dorośli, ale także dzieci. Najmłodsi skrzypkowie muszą potrafić unieść swój futerał wraz z instrumentem. Futerał musi być również wyposażony w uchwyt lub ramię, dzięki któremu będziemy wygodnie nosić swoje skrzypce.

skrzypce w futerale

Gdzie kupić futerał na skrzypce?

W większości przypadków, futerał można wybrać razem ze skrzypcami. Jednak to wygodne rozwiązanie nie zawsze jest możliwe. Często więc musimy dobierać pokrowiec lub futerał zupełnie osobno. Miejsca, w których możemy zakupić odpowiedni futerał, to przede wszystkim dobre sklepy muzyczne, sklepy poświęcone skrzypcom i innym instrumentom smyczkowym oraz Internet. W sklepach internetowych, mamy często dużo bogatszy asortyment. Wiąże się z tym dostępność pokrowców od zagranicznych producentów. Nie zawsze u rodzimych dystrybutorów można będzie dostać konkretny futerał na skrzypce naszego ulubionego producenta. Warto zdecydować się na jego zakup w dedykowanym temu sklepie.

Futerał na skrzypce jest obowiązkowym dodatkiem do naszego instrumentu. To, jaką formę ochrony on pełni, pozwala naszym skrzypcom przetrwać nawet najtrudniejsze warunki i transport. Warto więc zaopatrzyć się w najwyższej jakości futerał, by zapewnić naszym skrzypcom odpowiedni poziom ochrony oraz bezpieczeństwa.