Czas pracy kierowców. Opłaca się naginać przepisy?

Czas pracy kierowców jest regulowany odpowiednimi przepisami, które są dość restrykcyjne. Nic dziwnego, profesjonalni kierowcy są odpowiedzialni za sprzęt, który waży wiele ton i może spowodować naprawdę spore zniszczenia i katastrofy. Mowa tutaj przede wszystkim o kierowcach takich pojazdów, jak busy, autokary czy tiry. Są to ogromne pojazdy wykorzystywane do przewożenia dużych ilości zamówień, bądź ludzi. Jeżeli taki pojazd będzie kierowany przez kierowcę, który jest zmęczony i przepracowany, może dojść do tragicznego w skutkach wypadku.

Jaki jest czas pracy kierowców?

Warto wiedzieć, że kierowcą jest każda osoba, która zasiądzie za kółkiem w ramach wykonywanej pracy. Kierowanie pojazdem może być wyłącznie chwilowym zadaniem, jednak mimo wszystko jest to wliczane w definicję kierowcy zawodowego. Jakie są jednak limity dla osób, które po prostu w swojej pracy prowadzą pojazd? Przede wszystkim warto wspomnieć o normie dziennej, jaka może być przez kierowcę wyrobiona. Ta norma od 2019 roku wynosi 9 godzin na dobę. Dwa razy w tygodniu możliwe jest przedłużenie dziennej normy do godzin 10.

Jeżeli chodzi o normy tygodniowe, to są one zmienne. Najwięcej w ciągu tygodnia można przejechać 56 godzin. Niemniej jednak, po tak intensywnym tygodniu, dwa kolejne tygodnie nie mogą mieć łącznie przejechanych więcej, niż 90 godzin. To oznacza, że po tygodniu, w którym jeździło się 56 godzin, następuje tydzień, w którym można przejechać wyłącznie 34 godziny. Każdy następny okres dwutygodniowy także musi być ułożony względem tych maksymalnych 90 godzin, które można przejechać. Warto też podkreślić, że tydzień zaczyna się o godzinie 00:00 w poniedziałek, a kończy o 23:59 w niedzielę.

I jest jeszcze jedna ważna rzecz, o której muszą pamiętać wszyscy kierowcy. A mianowicie przerwa w prowadzeniu auta. Musi ona występować, po każdych 4,5 godziny prowadzenia pojazdu. Co więcej, musi ona wynosić co najmniej 45 minut. Przerwa może natomiast być dzielona np. 15 minut i 30 minut. Jednak podział przerwy musi zostać wykorzystany podczas pierwszych 4,5 godziny jazdy pojazdem. Np. przerwa 15 minut następuje po 2 godzinach jazdy, a 30 minut przerwy po kolejnych 2,5 godzinie.

Orange Logistics

Dlaczego trzeba przestrzegać przepisów dotyczących czasu pracy kierowców?

W dobrych firmach takich, jak Duda Transport, Lkw Fredrich, Muller international spedition, Orange Logistics, Schnaider Group, Pax Logistics, Pks24 bardzo zwraca się uwagę na to, aby przestrzegać przepisów dotyczących czasu pracy kierowców. Dlaczego jest to aż tak ważne? Przede wszystkim dlatego, że kierowcy powinni być w pełni skoncentrowani na drodze, w momencie w którym wykonują swoją pracę. Dzięki temu zmniejszone zostaje prawdopodobieństwo wypadku lub nawet stłuczki.

To właśnie w ten sposób można znacząco zwiększyć bezpieczeństwo na drogach. Warto zatem dbać o to, aby kierowcy nie przekraczali swoich norm pracy i dbali w ten sposób nie tylko o siebie, ale także o innych ludzi, którzy znajdują się na drodze i z niej korzystają.

A co, jeżeli limity zostaną przekroczone i wyjdzie to na jaw podczas kontroli drogowych? Cóż, wtedy trzeba płacić ogromne kary pieniężne, które powinny skutecznie zniechęcać kierowców do tego, aby te normy przekraczać. Nikt nie chce płacić dużych pieniędzy tylko dlatego, że ktoś zbyt długo prowadził pojazd.