Co wchodzi w skład systemu fotowoltaicznego?
Kiedy myślimy o fotowoltaice, zazwyczaj wyobrażamy sobie wyłącznie panele. Jednak całość konstrukcji nie opiera się wyłącznie na modułach, ale również na innych elementach montażowych, które odpowiadają za prawidłowe działanie sprzętu. Z czego składają się panele fotowoltaczne i jakie funkcje pełnią?
Elementy wchodzące w skład fotowoltaiki
W skład systemu fotowoltaicznego wchodzą następujące elementy:
Ogniwa słoneczne (moduł fotowoltaiczny), czyli panele fotowoltaiczne
Jest to główny składnik całej konstrukcji. To właśnie ta część jest odpowiedzialna za generowanie energii elektrycznej. Panel fotowoltaiczny produkuje prąd stały określany skrótem DC. Konstrukcja wszystkich paneli jest oparta na ogniwach fotowoltaicznych, które są ze sobą połączone w szeregowy sposób.
Budowa ogniwa fotowoltaicznego jest skonstruowana na dwa różne sposoby w zależności od rodzaju ogniw: panele monokrystaliczne oraz polikrystaliczne. Pierwszy typ panel są wyprodukowane z ogniw powstałych z monokryształów krzemu, natomiast drugi jest wytwarzany z polikrystalicznego krzemu. Jednak to panele monokrystaliczne potrafią osiągnąć wyższy poziom mocy w słoneczne dni. Z kolei panele polikrystaliczne sprawdzają się w pochmurne dni.
Warto wybrać ten model, który jest wyposażony w liniowy spadek mocy. Panele posiadające tę funkcję wyróżniają się niezwykłą wytrzymałością, ponieważ jej moduły zapewnią spadek mocy urządzenia w bardzo małym stopniu. Tę funkcję posiadają wyłącznie panele wysokiej jakości,
Inwerter (falownik)
To urządzenie stanowi centrum dowodzenia w pracy fotowoltaiki, ponieważ kieruje całym urządzeniem. Ten element jest jednym z najważniejszych części, gdyż to on jest odpowiedzialny za przekształcenie prądu o stałym napięciu, które jest wytwarzany przez fotowoltaikę w prąd o zmiennym napięciu, czyli takim, który może zostać wykorzystany w gospodarstwie domowym.
Teraz praktycznie wszystkie falowniki mają odmianę MPPT, co sprawia, że cały czas pracy urządzenia monitorują napięcie w panelach fotowoltaicznych.
To sprawia, że straty są minimalne, natomiast sprawność osiągana jest na najwyższej jakości. Najnowocześniejsze falowniki można podłączyć do Internetu i za pomocą smartfona kontrolować pracę całego systemu z dowolnego miejsca. Dzięki temu możemy zyskać informacje na temat mocy pracy elektrowni, analizy porównawczej z poprzednimi miesiącami oraz sprawdzić, jakie zostały wygenerowane oszczędności.
Ta niepozorna część systemu fotowoltaicznego jest najważniejszą i nie warto na niej oszczędzać, ponieważ tańsze odpowiedniki skracają jej żywotność oraz moc, co sprawia, że cała instalacja nie będzie służyć przez lata.
Przewody łączeniowe
Ten element służy do łączenia ze sobą falownika z panelami fotowoltaicznymi oraz podłączenia inwertera do rozdzielnicy w domu. Istotnym jest, by aby te przewody były przewodami solarnymi, charakteryzującymi się właściwym przekrojem zależnym od mocy instalacji.
Montaż przewodów łączeniowych jest szczególnie ważny dla na zewnątrz instalacji, czyli w okolicy łączeń paneli, gdyż te przewody są odporne na warunki atmosferyczne w tym na promieniowanie UV, co sprawia, że nie zostaną uszkodzone. W trakcie montażu paneli fotowoltaicznych w Legnicy i innych miejscach należy pamiętać o zabezpieczeniach po stronie prądu stałego i zmiennego. Trzeba to zrobić, ponieważ ochronią bardzo drogie elementy, których potencjalne uszkodzenie narazi nas na spore koszty,
Zestawy montażowe
Są one montowane na dachu. Szeroki wachlarz zestawów dostępnych na rynku może sprawić trudność przy wyborze, zwłaszcza że decyzja o konkretnym zestawie musi zostać prawidłowo podjęta ze względu na rodzaj pokrycia dachowego, występującego u klienta. Mają zagwarantować, iż dach nie będzie przeciekał oraz wysoką przyczepność paneli do dachu, aby podczas silnego podmuchu wiatru panele nie zostały oderwane. Oprócz tego należy wziąć pod uwagę sposób montażu.
Żaden z kalenic nie może wystawać poza dach, ponieważ w takiej sytuacji może dojść rozerwania paneli z dachu, ze względu na nieprawidłowy ich montaż.
Zabezpieczenie elektryczne
W systemie prokonsumenckim występują dwa rodzaje zabezpieczeń: zabezpieczenia przepięciowe, które chronią urządzenia domowe przed burzami i nadprądowe, służące do zabezpieczenia przewodów elektrycznych.
Panele fotowoltaiczne oprócz modułu panelowego składają się z modułu fotowoltaicznego, falownika, który jest jedną z najważniejszych części w całej konstrukcji, przewodów łączeniowych, zestawów montażowych oraz zabezpieczeń elektrycznych. Razem odpowiadają za bezpieczne i wydajne generowanie energii elektrycznej do gospodarstwa domowego.