Co warto wiedzieć o kremacji ciała?

Kremacja jest coraz częściej wybieraną formą pochówku. W ostatnim czasie zmienia się nastawienie ludzi wobec palenia zwłok, które jeszcze kiedyś nie było akceptowane przez kościół. Tradycja kremacji ciała zrodziła się we Włoszech, a dokładnie w 1876 roku dokonano pierwszej kremacji. Alternatywna forma pochówku, jakim jest kremacja zwłok, została oficjalnie usankcjonowana przez kościół dopiero w 1964 roku. Zwolennicy tej metody często wspominają o zmniejszającej się liczbie miejsc na cmentarzach. Jeśli ktoś z bliskich nam osób zdecydował się na kremację ciała, to warto dowiedzieć się, na czym polega ta forma pochówku.

Jak wygląda kremacja zmarłego?

Proces kremacji zwłok rozpoczyna się od odpowiedniego przygotowania zmarłego. Powinno się posiadać zgodę na kremacje ciała podpisaną przez zmarłego tak zwane zezwolenie na kremację oraz inne zwyczajowo potrzebne w sytuacji pochówku dokumenty m.in. odpis aktu zgonu. Zmarłego przygotowuje się w ten sam sposób co do pogrzebu tradycyjnego, czyli włącznie z zabiegami kosmetycznymi i wybranym ubiorem. Nie jest to reguła, z zabiegów można zrezygnować, a ciało, zamiast ubrania okryć całunem.

Niezbędna jest ekologiczna trumna kremacyjna, która nie może być pokryta lakierem oraz nie może posiadać plastikowych czy metalowych ozdób. Materiałem trumny kremacyjnej jest zazwyczaj drewno, wiklina lub tektura. Ważne jest również, aby żadne materiały niewskazane nie znalazły się w środku trumny, wobec czego w ramach zachowania bezpieczeństwa, nie wolno wkładać nic do środka.

Trumnę z ciałem umieszcza się w piecu. Spalanie trwa około 2-3 godzin. W piecu znajduje się gorące powietrze rozgrzane do temperatury 800-1200 stopni. Po zakończeniu procesu spalania, prochy wsypuje się do urny, a następnie wydaje wraz ze świadectwem kremacji.

Kremacja

Pogrzeb przy pochówku za pomocą kremacji zwykle bywa dwuetapowy. Pierwszym etapem może być pożegnanie się ze zmarłym jeszcze przed spopieleniem, wówczas zwykle rodzina decyduje się na tradycyjne przygotowanie zmarłego, czyli ubiór i makijaż. Następnie następuje zabranie ciała w celu kremacji. Zaczyna się drugi etap pogrzebu. W trakcie procesu spalania goście zbierają się w sali pożegnań, którą zazwyczaj udostępnia krematorium. W tym specjalnym pomieszczeniu można jeszcze raz pożegnać zmarłego, sposób tego pożegnania określa rodzina, która może się zdecydować np. na oglądanie zdjęć z życia zmarłego w towarzystwie stosownej muzyki.

Po zakończeniu kremacji odbywa się pożegnanie prochów odbywające się według tradycyjnego pochówka i złożenie urny z prochami w grobowcu czy w kolumbarium.

Formalności pogrzebowe

W wypadku kremacji niewymagana jest organizacja specjalnego samochodu w celu przewiezienia urny na teren cmentarza. Rodzina ma prawo do samodzielnego przewiezienia urny, może oczywiście zadecydować inaczej.

Wybór sposobu pochówku zależy od wielu czynników i indywidualnych powodów, ale patrząc na kremację ze względu ekonomicznego, to niesie zazwyczaj niższe koszty niż pochówek tradycyjny. Motywacją w wielu państwach jest zmniejszanie się miejsc na cmentarzach. Kremacja jest zaakceptowaną przez kościół formą pochówku, a msza święta odbywa się przeważnie przed procesem spalenia zwłok. Warto wiedzieć, że w polskim prawie zabrania się rozsypania prochów. Warunkiem koniecznym każdej formy pochówku jest wyjątkowe poszanowanie i respektowanie zasad etyki. Żyjemy w czasach, w których mimo tego, że wielu ludzi decyduje się na kremację, to nadal istnieje wiele wątpliwości i nieufności wobec tej formy pochówku. Wielu ludzi wciąż się zastanawia czy jest to właściwy i godny sposób chowania zmarłych.

Informacje na temat kremacji zostały udzielone przez firmę Memento Mori: https://memento-mori-warszawa.pl/kremacja/

 

 

 

Etykiety: