Budowa domu bez geodety?

Budowa domu to naprawdę ogromne przedsięwzięcie, które wymaga długiego planowania i dostarczenia wielu, niezbędnych dokumentów. Nie można postawić domu od tak o, bez żadnych, wcześniejszych przygotowań. Natomiast wielu ludzi zastanawia się czy można rozpocząć budowę domu, bez zatrudniania geodety i korzystania z usług geodezyjnych. Od razu jednak rozwiewamy tę kwestię – jeżeli myślisz o budowie domu, to musisz zatrudnić nie tylko geodetę, ale także i architekta. Tych dwoje specjalistów muszą być wynajętych, inaczej nie można prawnie rozpocząć budowy.

Kiedy warto zgłosić się do geodety?

Skoro już wiadomo, że usługi geodezyjne są obowiązkowe, to z pewnością zastanawiasz się, kiedy warto jest zgłosić się do geodety po raz pierwszy. Wiele osób poleca spotkanie się z geodetą pierwszy raz w momencie kupna działki. To właśnie wtedy będą ustalane granice, które muszą być zatwierdzone właśnie przez geodetę. Ale to nie jedyny raz, gdy będzie potrzebny geodeta. Po raz kolejny trzeba będzie skorzystać z usług geodezyjnych wtedy, gdy rozpocznie się etap planowania budynku, który chcesz postawić. Oczywiście projekt pochodzi od architekta, jednak zanim zostanie on dostarczony do ciebie, architekt będzie kazał ci się spotkać z geodetą. Co zatem musi zrobić geodeta? Musi stworzyć mapę do celów projektowych.

Taka mapa ma skalę 1:500 i dzięki niej architekt będzie mógł zaadaptować projekt twojego budynku na twojej działce. Oprócz tego, taka mapa potrzebna jest architektowi także po to, aby móc zaprojektować przyłącza mediów (wodociągowe, kanalizacji sanitarnej lub przydomową oczyszczalnię, energetyczne i gazowe). Jak widać geodeta potrzebny jest naprawdę bardzo mocno i co więcej, to nie jest ostatni raz, jak będziesz go potrzebować.

Geodeta EłkBo geodeta potrzebny będzie jeszcze wtedy, gdy już będziesz mieć pozwolenie na budowę. Wtedy jego zadaniem będzie umiejscowienie budynku na działce, tak by jego miejsce zgadzało się z tym, które wyznaczone jest na mapie. Poza tym, geodeta także wytycza to, gdzie znajdują się przyłącza.

Kolejnym momentem, kiedy potrzebny będzie geodeta, to moment, w którym budowa domu jest już bardzo zaawansowana. Wtedy geodeta sprawdza, czy wszystko jest budowane według jego wytycznych. Na koniec geodeta jeszcze wykonuje pomiaru badawczego budynku i kolejny raz opracowuje mapę. Jak więc widać, geodeta jest dość często potrzebny przy budowaniu domu.

Geodeta, gdzie znaleźć dobrego fachowca

Jak więc widać, geodeta musi być dobrym fachowcem, aby całość budowy domu szła szybko i sprawnie. Gdzie zatem znaleźć taką osobę, która będzie miała odpowiednio duże doświadczenie? Najlepiej warto jest poszukać po stronach internetowych fachowców, którzy znajdują się najbliżej miejsca twojego zamieszkania. Warto wpisywać nazwę zawodu i nazwę miasta do wyszukiwarki Google. Dzięki temu geodeta Ełk wyświetli się osobie, która właśnie w pobliżu tego miasta szuka specjalisty.

Warto jest sprawdzić opinie o danym specjaliście, czy łatwo jest skorzystać z jego usług, czy dobrze się z nim współpracuje. Dzięki temu znajdziesz osobę, która z łatwością będzie ci w stanie wytłumaczyć rzeczy, których nie rozumiesz. Warto skorzystać z takiej wiedzy, zwłaszcza że geodeta jest potrzebny tak często na placu budowy.

Jak więc widać, bez geodety się nie obejdzie żadna budowa domu. Geodeta, tak samo jak i architekt, są niezbędni do tego, aby w ogóle dostać pozwolenie na budowę!