Bransoletki i charmsy Pandora – jak rozpoznać oryginał?

Bransoletki Pandora cieszą się dziś ogromną popularnością, nawet pomimo swojej ceny.

Bransoletki i charmsy Pandora – jak rozpoznać oryginał? 

Nauczyliśmy się już płacić więcej za wyższą jakość, jeśli tylko wiemy, że w zamian otrzymamy produkt, który pozostanie z nami przez lata. Co jednak robić w sytuacji, gdy nie mamy pewności, czy płacimy za oryginał, czy podróbkę? Poniżej kilka wskazówek, dzięki którym w prosty sposób sprawdzisz, czy charmsy Pandory są oryginalne, czy też nie.

Wskazówka # 1: Oryginalne bransoletki są certyfikowane

Kupując oryginalne wyroby od Pandory, musisz otrzymać paragon i certyfikat. Muszą być na nim zawarte takie elementy, jak pieczęć sklepu, w którym dokonałaś zakupu oraz podpis kierownika sprzedaży. Paragon jest na ogół dopięty wewnątrz certyfikatu. Warto jednak mieć się na baczności, jako że certyfikat również może być podrobiony, jeśli nie nabywasz wyrobu w sklepie Pandory lub w zaufanej placówce.

Wskazówka # 2: Wyroby Pandory mają określone oznakowania

Od razu na początku zaznaczamy – one również mogą być podrobione. Zanim jednak zaczniesz sprawdzać, czy oznakowania są prawdziwe, dowiedz się, co powinny zawierać.

  • “ALE” – od imienia i nazwiska Algota Enevoldsena, założyciela Pandory.
  • Oznaczenie “S” (przy wyrobach srebrnych) lub “G” (przy wyrobach złotych). Jeśli jednak nigdzie go nie widzisz, nie oznacza to, że produkt jest podróbką. Oznaczanie literami w ten sposób wprowadzono dopiero w czerwcu 2011 roku.
  • Numery próby 
  • 925 (co oznacza 92,5% srebra),
  • 585 (58,5% złota),
  • 750 (75% złota).
  • Charakterystyczna korona nad literą “O” – w oryginałach nie jest umieszczana na charmsach z uwagi na ich rozmiar – występują wymienione wyżej oznakowania.

Niestety jednak tak jak zaznaczyliśmy, oznakowania również łatwo jest podrobić. Fałszywe oznakowania można poznać m.in. poprzez to, że wraz z upływem czasu ulegają one zatarciu, podczas gdy oznakowania oryginalne wciąż wyglądają jak nowe.

Wskazówka # 3: Pudełko na wyroby Pandora jest starannie wykonane

Co to oznacza? Przede wszystkim to, że oryginalne pudełka Pandory mają swój określony design – w przypadku pudełka białego, umieszczony w środku napis “Pandora” będzie miał kolor czarny, zaś w przypadku czarnych pudełek – srebrny. Do tego pudełka są wyścielone w środku miękkim pluszem. Nie jest to oczywiście absolutny wyznacznik – design opakowań co jakiś czas ulega zmianie.

Warto jednak zwrócić uwagę na coś jeszcze. W pudełkach oryginalnych nie znajdziemy śladów kleju, niedbałego wykończenia, ani nie poczujemy zapachu typowego dla tanich, podrabianych wyrobów z chińskiego marketu.

Wskazówka # 4: Istnieją proste sposoby na ocenienie autentyczności biżuterii

Zdarzyło się. Kupiłaś wyrób Pandory mimo tego, że nie miałaś całkowitej pewności co do tego, czy jest on autentyczny. Jak upewnić się, że rzeczywiście tak jest? Na szczęście istnieje kilka prostych sztuczek, by to sprawdzić.

Próba magnesu

Podstawową zasadą jest to, że prawdziwe złoto i srebro nie reagują na działanie magnesu. Jeśli zatem włożysz do torebki magnes i przysuwając do niego biżuterię, zauważysz reakcję, biżuteria nie jest prawdziwa.

Przebarwienia

Wyroby z prawdziwego srebra lub złota nie ulegają zużyciu – jeśli odpowiednio o nie dbasz, będą wyglądały jak nowe. Z kolei biżuteria podrabiana, wykonana z tanich koralików, szybko ulegnie zniszczeniu – pojawia się na niej nieestetyczne przebarwienia, które ponad wszelką wątpliwość udowodnią Ci, że masz do czynienia z falsyfikatem.

Jakość wykonania

Oryginalne wyroby charakteryzują się tym, że są wykonane bardzo starannie. Jeśli zatem masz np. zawieszkę w kształcie kotka i zauważysz niestaranne wykończenie łapek, możliwe jest, że to podróbka. Do tego też przyjrzyj się kamieniom. W oryginałach są one starannie osadzone, a w podróbkach jedynie przyklejone.

biżuteria

Wskazówka # 5: Oryginalna biżuteria jest dostępna jedynie w zaufanych placówkach

To oczywiste, że czasem ktoś sprzedaje prywatnie oryginalną Pandorę, np. w celu odświeżenia kolekcji. Niestety jednak, w wielu przypadkach można natknąć się w ten sposób na oszustów i nabyć niskiej jakości wyrób. Jeśli zatem nie masz zaufania do prywatnych ofert, a zależy Ci na autentyczności, postaraj się zaopatrywać w placówkach Pandory. Nie masz takiej możliwości? Poszukaj zatem internetowych sklepów jubilerskich, w których możesz uzyskać unikatowe wyroby Pandora, takich jak np. sklep ekokarat.pl.

Chcesz bliżej poznać świat biżuterii? Zapraszamy na nasz blog, na którym znajdziesz inspirację i odpowiedzi na najważniejsze pytania.