Ból biodra a rwa kulszowa – diagnoza i leczenie

Zmiany zwyrodnieniowe kości udowej, zapalenie ścięgien, nadwyrężenie mięśni czy problemy z kręgosłupem to tylko niektóre schorzenia, które mogą objawiać się bólem bioder.

Ból ten może promieniować do pachwiny, uda, podudzia czy pleców. Jeżeli te bóle są łagodne i towarzyszą od niedawna, można próbować leczyć je domowymi sposobami. Jednak jeśli jest to ból długotrwały, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem ortopedą. Jaki jest związek rwy kulszowej z bólem biodra?

Dlaczego ból biodra jest groźny?

Biodra dają nam możliwość wykonywania szerokiej gamy ruchów. Dzięki biodrom możemy chodzić, biegać, wspinać się, czy kucać. Kiedy pojawia się ból, zaczynamy unikać obciążania kończyn. Dzieje się tak, ponieważ często ból uniemożliwia nawet normalne funkcjonowanie i codzienne czynności. Ponadto zwyrodnienia bioder mogą doprowadzić do zaburzeń prawidłowego chodzenia, dlatego nie należy bagatelizować problemów z biodrami.

Ból biodra – diagnoza

Jeśli Tobie lub Twoim bliskim dokucza silny ból biodra, to wizyta u lekarza jest konieczna. Ból biodra zazwyczaj jest odczuwamy w dolnym odcinku pleców, w kończynach dolnych oraz na wysokości stawów krzyżowo – biodrowych. Są to bardzo ważne części naszego ciała, które umożliwiają sprawne wykonywanie codziennych czynności samodzielnie.

Pierwsze oznaki dysfunkcji stawu biodrowego to:
– ból w pachwinie,
– ból w okolicy kości krzyżowej,
– ból i mrowienie bocznej strony biodra.

leczenie bólu biodra wrocław

Jak leczyć ból biodra?

W leczeniu krótkotrwałym lekarze zalecają stosowanie leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Często stosuje się również maści i zastrzyki. Jeśli natomiast mamy do czynienia z poważnymi zmianami zwyrodnieniowymi, czy poważniejszymi uszkodzeniami stawu biodrowego, wówczas jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest operacja. Zanim jednak zajdzie taka konieczność, warto udać się do fizjoterapeuty.

Doświadczony fizjoterapeuta pomoże złagodzić nieprzyjemne objawy i ból biodra. Zaleci i pokaże jak wykonać m.in. ćwiczenia rozciągające i odprężające. Często zdarza się, że pomoc fizjoterapeuty zatrzymuje rozwój choroby, a regularne wizyty w gabinecie pozwalają zapomnieć o problemie.

Jak walczyć z bólem biodra?

Aby zmniejszyć lub wyeliminować ból biodra należy:

  • wykonywać ćwiczenia, które pomogą rozciągnąć mięśnie kończyn dolnych oraz stawy biodrowe,
  • regularnie powtarzać ćwiczenia manualne wykonywane i zalecone przez przez fizjoterapeutę,
  • dbać o przyjmowanie odpowiednich pozycji wypoczynkowych, które rozluźniają mięśnie i zmniejszają ból,
  • w razie konieczności zdecydować się na fizykoterapię (pole magnetyczne, laser, ultradźwięki, krioterapię),
  • stosować wkładki ortopedyczne, które przywracają prawidłową postawę i likwidują napięcie.

Rwa kulszowa – częsta przyczyna bólu biodra

Rwa kulszowa to najczęściej występujący zespół bólowy dolnej części kręgosłupa. Rwę kulszową nazywa się potocznie ,,korzonkami”. Przyczyną tych bóli może być dyskopatia, czyli uszkodzenie korzenia nerwowego. Dyskopatia może być spowodowana zwyrodnieniem kręgosłupa i krążków międzykręgowych, co należy rehabilitować. Inne przyczyny bólu to często: stan zapalny, choroby zakaźne, cukrzyca i nowotwory.

rwa kulszowa leczenie wrocław

Profesjonalnym leczeniem rwy kulszowej i bólu kręgosłupa zajmuje się Grzegorz Tokarczyk z Global Therapy.

Jakie są objawy rwy kulszowej?

Objawy rwy kulszowej to jednostronny, silny ból kończyny dolnej i okolicy lędźwiowej, który promieniuje aż do pośladka bądź tylno – bocznej powierzchni uda. Ból jest spowodowany przez ucisk na nerw kulszowy. Ból przy rwie kulszowej może się nasilać przy ruchach, kaszlu, kichaniu, a zmniejszać po odpoczynku. Zdarza się jednak, że niektóre osoby cierpią najbardziej z rana, co może być spowodowane niewłaściwą pozycją spania i obciążeniem kręgosłupa.

Jak leczyć rwę kulszowa?

Leczenie rwy kulszowej powinno być rozpoczęte od wizyty u lekarza. Lekarz zaleci z pewnością ograniczenie aktywności fizycznej oraz unikanie podnoszenia ciężkich przedmiotów. Warto przypomnieć, że podnoszenie przedmiotów z podłogi powinno odbywać się poprzez zginanie nóg w kolanach i utrzymywanie prostych pleców, a nie przez zginanie całego ciała w dół. To częsty błąd, który powoduje skrzywienia kręgosłupa, ale nasila także m.in. ból bioder.

Aby leczenie rwy kulszowej przebiegało pomyślnie zaleca się stosowanie materacy ortopedycznych lub podkładanie twardej deski pod materac. Ponadto skuteczne w leczeniu rwy kulszowej są także ćwiczenia rozciągające. Należy pamiętać, aby wykonywać je powoli, rozpoczynać delikatnie i stopniowo wykonywać coraz więcej powtórzeń. Aby mieć pewność, że ćwiczenia są wykonywane poprawnie a stan zdrowia się poprawia, opieka fizjoterapeuty jest niezbędna.