Bezsenność po alkoholu – wpływ alkoholu na sen

Alkohol traktowany jest obecnie przez wiele osób jako cudowne panaceum na problemy ze snem. Nierzadko można spotkać się z przekonaniem, że wypicie kieliszka wina przed położeniem się do łóżka pozwala na bezproblemowe zaśnięcie i uniknięcie problemów z zasypianiem. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, że alkohol bardzo negatywnie wpływa na poszczególne fazy snu i wywołuje liczne zaburzenia.

Jak alkohol oddziałuje na sen?

Spożycie alkoholu niedługo przed snem może wywołać uczucie senności i skrócić czas zasypiania, co według subiektywnej oceny wielu osób jest jednoznaczne z tym, że po alkoholu lepiej się śpi. Nic bardziej mylnego! O ile rzeczywiście po wypiciu, np. kieliszka wina, w wyniku oddziaływania alkoholu na ośrodkowy układ nerwowy, możemy faktycznie poczuć się senni, o tyle jakość snu może znacznie spaść, a jego długość skrócić się. Naukowcy dowiedli bowiem, że spożycie alkoholu, szczególnie w większych dawkach, prowadzi do zaburzenia fazy snu wolnofalowego zwanego potocznie snem głębokim (NREM). Jest to faza odpowiedzialna za właściwy odpoczynek i regenerację organizmu. Im krócej ta faza będzie trwać, tym bardziej organizm będzie niewypoczęty. Wskutek oddziaływania alkoholu na układ nerwowy wydłuża się natomiast faza snu REM objawiająca się szybkimi ruchami gałek ocznych oraz występowaniem marzeń sennych. Do tego dochodzą również częste wybudzenia w nocy i nad ranem, problemy z ponownym zaśnięciem oraz uczucie zmęczenia w ciągu dnia. Symptomy te mogą stać się szczególnie widoczne o osób uzależnionych, u których pojawiają się objawy zespołu abstynencyjnego. Dzieje się tak, ponieważ organizm doświadcza wówczas skutków braku alkoholu, do którego zdążył się już na tyle przyzwyczaić, że uniemożliwia mu to normalne funkcjonowanie bez niego. Niestety część z tych osób ponownie zaczyna wtedy sięgać po kieliszek, sądząc, że alkohol pomoże im w pozbyciu się problemów ze snem, co w konsekwencji może prowadzić do pogłębienia uzależnienia, a w przypadku osób, które traktują alkohol jako tylko „cudowny” lek na bezsenność- do popadnięcia w uzależnienie. Zbyt częste sięganie po alkohol przed snem powoduje trwałe zaburzenia mechanizmu regulacji snu oraz przewlekłą bezsenność.

Do czego może prowadzić bezsenność?

Długotrwałe zaburzenia snu są również przyczyną wystąpienia wielu niebezpiecznych dla zdrowia i życia problemów. Do najczęstszych z nich należą: zaburzenia koncentracji uwagi oraz procesów poznawczych, stany depresyjne, pogorszenie pamięci, zaburzenia oddychania, zaburzenia mowy, zmęczenie i przekrwienie oczu, a nawet choroby układu krążenia.

alkohol

Jak poradzić sobie z bezsennością?

Wiemy już, że alkohol nie jest żadnym lekiem na problemy ze snem, a wręcz je pogłębia. Chcąc pozbyć się problemu bezsenności, powinniśmy skupić się przede wszystkim na przeanalizowaniu, jakie mogą być jej przyczyny, a nie koncentrowaniu się tylko i wyłącznie na walce z jej objawami. Zdecydowanie lepsze korzyści niż alkohol przynosi wypracowanie stałych wieczornych nawyków bądź rytuałów, które pozwolą nam się odprężyć i zrelaksować przed snem. Może to być np. czytanie książki, różne techniki relaksacyjne, odprężająca kąpiel, układanie puzzli, słuchanie muzyki. Powinniśmy jednak pamiętać, aby na około 2 godziny przed snem unikać korzystania z komputerów, smartfonów i telewizora, ponieważ światło niebieskie emitowane przez tego rodzaju ekrany powoduje zaburzenia w produkcji melatoniny odpowiedzialnej za zasypianie oraz za jakość snu. Jeżeli powyższe techniki nie przynoszą żadnych rezultatów, a jedynie alkohol staje się naszym jedynym wybawicielem z opresji, to rzeczywiście problem jest na tyle złożony, że wymagać będzie zastosowania zaawansowanych metod leczenia.

Klinika odwykowa-profesjonalna terapia zwalczająca bezsenność

Jeżeli Twoje problemy ze snem wiążą się z przewlekłymi i trudnymi do zwalczenia zaburzeniami, a co gorsza, alkohol stał się Twoim sprzymierzeńcem w walce z bezsennością, powinieneś skupić się nie na zwalczaniu jej objawów, lecz przyczyn. Wymagać to będzie najprawdopodobniej od Ciebie podjęcia profesjonalnej terapii pod okiem wykwalifikowanych terapeutów, którymi dysponuje nasza klinika odwykowa– Ośrodek Leczenia Uzależnień „Przebudzenie” koło Wrocławia. Pamiętaj, że leczenie bezsenności polega na pracy nad zwalczaniem jej przyczyn. Pomóc może Ci w tym kompleksowa psychoterapia, jaką możemy Ci zaproponować w naszym ośrodku. Więcej informacji znajdziesz na stronie internetowej: https://osrodekprzebudzenie.org/leczenie-alkoholizmu/.