AED – każdy menadżer powinien dostarczyć je do swojej firmy

Choroby wieńcowe a AED

Bardzo wielu Polaków jest narażonych na choroby układu krążenia. Choroba nie wybiera miejsca ani czasu – w szczególnej grupie ryzyka są osoby starsze, genetycznie obciążone oraz otyłe. Zdrowy tryb życia może być znakomitą profilaktyką, ale czasami nie wystarczy i następuje nagłe zatrzymanie akcji serca. Jak wtedy pomóc?

W wielu miejscach w przestrzeni publicznej dostępne są przenośne defibrylatory, oznaczane zielonymi grafami przedstawiającymi serce, często z napisem AED. Urządzenia te opierają się na prostych zasadach działania, a mogą uratować życie niejednej osobie. Choć pierwotnie przeznaczone są dla osób po odpowiednich szkoleniach, posiadających jakąś medyczną wiedzę, z defibrylatora może skorzystać każdy, niezależnie od swoich umiejętności. Jest to możliwe dzięki znajdującym się wewnątrz opakowania wskazówkom i instrukcjom. Może przecież okazać się, że dana osoba tylko straciła przytomność i wcale nie zatrzymało się tętno – należy wykonać szereg czynności sprawdzających, czy defibrylacja rzeczywiście jest potrzebna. Wskazówki w postaci graficznych schematów albo nagranych komend głosowych prowadzą osobę kierującą udzielaniem pierwszej pomocy krok po kroku.

Mechanizm działania samego urządzenia jest dość prosty. Mamy tu do czynienia z impulsami elektrycznymi przepływającymi między dwoma elektrodami umieszczonymi we wskazanych miejscach po obu stronach klatki piersiowej. Impulsy mogą pobudzić skurcze serca i przywrócić prawidłowy rytm serca.

Zatrzymanie akcji serca – na ratunek defibrylator

Kluczowe są pierwsze trzy minuty od zatrzymania akcji serca. Zapewnienie pomocy poszkodowanemu w tym krótkim czasie zwiększa szanse przywrócenia prawidłowej pracy serca aż o 70%. Jest to czas tak krótki, że z pewnością wezwane służby medyczne nie zdążą dotrzeć na miejsce. Warto pamiętać też, że nieudzielenie pierwszej pomocy jest przestępstwem. Jeśli chcesz wiedzieć jak działają defibrylatory zajrzyj na stronę renomowanych producentów.

Krażenie a defibrylator AED

Bardzo wiele można zrobić niewielkim wysiłkiem. Problem z sercem może dotyczyć każdego – korzystając z obecnych w przestrzeni publicznej defibrylatorów AED zapewnimy poszkodowanemu pomoc i być może zdołamy ustabilizować jego stan do czasu przybycia na miejsce ratowników medycznych