5 gier logopedycznych dla Twojego dziecka

Ćwiczenia logopedyczne oraz stymulacja rozwoju mowy jest niezwykle ważna u wszystkich dzieci, które wykazują jakiekolwiek problemy na tym polu. Odpowiednio wczesna reakcja pozwoli na ułatwienie dziecku nauki w przyszłości oraz zaoszczędzi mu naprawdę dużo stresu związanego z brakiem umiejętności posiadanych przez rówieśników. Jednak niestety maluchy często podczas zajęć ze specjalistą zaczynają się nudzić i nie są chętne do wspierania terapii poprzez zajęcia prowadzone z rodzicami w domu. Jak przekonać malucha do ćwiczeń logopedycznych? Jakie gry i zabawy mogą go przekonać do tego zajęcia i sprawić, że dziecko będzie chciało rozwijać swoje umiejętności w zakresie mowy, a nie będzie traktowało tego jak zło konieczne?

Stymulacja aparatu mowy poprzez zabawę

Dzieci uwielbiają się bawić i niestety szybko się nudzą. Nie są zbyt chętne do tego, aby skupiać się na poważnych rzeczach, dlatego też zajęcia z zakresu rozwoju mowy często wydają im się zbędne i traktowane są przez maluchy jako zło konieczne, na które każdego dnia się mocno krzywią. Aby nieco zmienić podejście dzieci do tego typu zajęć, warto wprowadzić w nie trochę zabawy i kolorów. Dzięki temu maluch nie tylko będzie bardziej optymistycznie nastawiony do zajęć i będzie chętniej sam wykazywał inicjatywę, aby spędzić czas w ten sposób, ale także będzie o wiele lepiej zapamiętywał poszczególne wyrazy i frazy, a także sposób wymowy czy wyrabiał sobie inne nawyki, które są niezwykle istotne podczas stymulacji rozwoju mowy.

Wśród ciekawych gier i zabaw znaleźć można między innymi aktywności, które z powodzeniem można przygotować samodzielnie. Kolorowe owoce i warzywa, które należy posortować ze względu na barwę lub rodzaj bądź kategorię. Naśladowanie min przedstawionych na obrazkach. Gra w skojarzenia czyli gry logopedyczne,  poprawne odczytywanie lub powtarzanie po osobie dorosłej fraz i słów, liczenie liści, jabłek lub innych przedmiotów na obrazku oraz wiele, wiele innych ciekawych zabaw to idealny sposób na to, aby spędzić czas z dzieckiem w sposób ciekawy oraz produktywny.

Jeśli nie znasz zabaw logopedycznych, to warto zapytać o nie specjalistę, do którego chodzi Twoje dziecko. A jeśli brakuje Ci kreatywności lub czasu, to możesz zakupić gotowe gry planszowe nastawione na rozwój logopedyczny dziecka.

Korzystaj ze wsparcia prawdziwych specjalistów

Aby mieć pewność, że Twoje dziecko uczęszcza na naprawdę wartościową terapię logopedyczną, warto wybrać sprawdzone usługi prawdziwego specjalisty z tego zakresu. Jest to niezwykle istotne, ponieważ profesjonalni logopedzi dziecięcy mają nie tylko odpowiednią wiedzę i umiejętności z zakresu logopedii, ale także mają świetne podejście do dzieci oraz znają wiele ciekawych gier i zabaw, które będą połączeniem przyjemnego z pożytecznym.

Na wizytach u prawdziwego specjalisty Twoja pociecha na pewno nie będzie się nudzić, a efekty ćwiczeń z pomocą gier i zabaw na pewno będą zauważalne. Dzięki łącznie zabawy ze stymulacją rozwoju u malucha na pewno nie zniechęcisz swojego dziecka do terapii, wręcz przeciwnie. Jeśli na zajęciach dziecko będzie mogło się bawić w ulubione gry oraz podejmować nowe, ciekawe wyzwania pod okiem wykwalifikowanej osoby z odpowiednim podejściem do dzieci, to Twój maluch na pewno chętnie będzie wybierał się do swojego terapeuty na regularne wizyty. Takie podejście zaoszczędzi Wam naprawdę sporo stresu oraz kłótni.

Poszukując idealnego logopedy, warto udać się do gabinetu z polecenia. Poza samą ofertą najlepiej jest zapoznać się dokładnie z opiniami rodziców oraz ich pociech na temat tego konkretnego miejsca. Dzięki temu jeszcze przed pierwszą wizytą będziecie wiedzieć, czego możecie się tam spodziewać. Unikniecie rozczarowań oraz nie będziecie tracić czasu na miejsca, w których nie można spodziewać się profesjonalnego podejścia oraz ciekawych zajęć przystosowanych do dzieci w różnym wieku i ich indywidualnych potrzeb.